Пропускане към основното съдържание

Лектория "Македония": Пейо Яворов в живота на Гоце и Тодор

Здравейте,

След отличния старт на Лектория "Македония" на Македонския научен институт в онлайн вариант преди почти месец с журналиста Виктор Канзуров, отново ви предлагаме среща в Мрежата.

Този път ще ни гостува професор Михаил Неделчев, сладкодумен и компетентен събеседник. С него ще разговаряме по темата, която условно нарекохме "Пейо Яворов в живота на Гоце и Тодор". Досещате се, става дума за трайната чисто човешка и интелектуална революционна връзка между големия български поет и знаковите лица на две поколения от борбата на българите в Македония - Гоце Делчев и Тодор Александров.

Място в Мрежата- Фейсбук страницата на Македонския научен институт, дата- 25 март, четвъртък, начален час- от 18,00 до 20,00 часа, гостува проф. Михаил Неделчев, домакин- моя скромност, администратор- Ангел Златков от Младежкия клуб "Даме Груев" при МНИ. 

Следваме девиза си-"предлагаме познание, а не митове".


Коментари

Популярни публикации от този блог

Писмо от Тодор Александров до дейци на ВМОРО в навечерието на Междусъюзническата война (с факсимиле)

Писмо от Тодор Александров до дейци на ВМОРО в навечерието на Междусъюзническата война Другари,             Концентрацията на бъл[гарската] войска срещу сърби и гърци е почти свършена. Вероятността за война е много голяма, при все това българ[ското] правителство под натиска на Великите сили още се колебае и се мъчи да разреши въпроса по мирен начин, в който случай ще изгубим: 1) Спорната зона: Скопско, Кумановско, Тетовско, Гостиварско, Кичевско и Дебърско, както и хубавия гр. Солун.             За да свърши веднаж завинаги нашето национално обединение, за да си вземем сега всички български земи: и Спорна зона, и Солун, трябва непременно да се обяви война и с гърци, и със сърби.             Щом Главната квартира разреши да се изпратят части във вътрешността, които да отпочнат атентатите, от нас зав...

145 години от обесването на Васил Левски

Васил Левски пред съда на Портата и Родината  Васил Иванов Кунчев, познат в историческата литература и като Васил Левски, Апостола, Арслан Дервишоглу и други псевдоними, е най-магнетичната личност както за епохата на Българското възраждане, така може би и за цялата българска история. Неговият живот е цялостно изследван и настоящите редове нямат за цел да изчерпят темата свързана с Васил Левски и неговото дело, а само тихо и скромно да споменат годишнината от неговото обесване. За целта авторът на този текст е извадил част от неговите показания пред следствената комисия в София от началото на 1873 г. Нека казаното от В. Левски да послужи като модел за подражание.   Васил Левски бива разпитван в продължение на пет дена (от 5 до 9 януари 1873 г.), като за този период от време се провеждат общо шест на брой разпити, ето какво казва той: Из ,,Левски пред съда на Портата: Процесът в София 1872-1873 г. в османотурски, дипломатически документи и домашни извори /Съ...

д-р Иван Шишманов "Едно писмо на Стефана Веркович за сръбските претенции върху Македония" С.,1914.