Софийски университет "Св. Климент Охридски"
Казвам се Ангел Калинов Златков и съм роден през 1991 г. в София. Завърших средното си образование в Гимназия с преподаване на английски език „Гео Милев“ в гр. Бургас през 2010 г. и още през същата година бях приет в специалност „Минало и съвремие на Югоизточна Европа“ в Историческия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Още тогава имах интерес към историята и конкретно към Балканския полуостров и поради това тази специалност беше единственото ми желание, когато подавах документите си за кандидатстване.
На 09.09.2014 г. защитих дипломната си работа със заглавие „Даме Груев и сръбската пропаганда в Македония. Заложничеството при войводата Мицко и последствията от него.“ Темата на дипломната работа е развитието на отношенията между Вътрешната македоно-одринска революционна организация и конкретно на един от нейните създатели – Дамян Груев, със сръбската национална идея в Македония, осъществяваща се под формата на просветна и въоръжена пропаганда в края на XIX и началото на XX век.
През академичната 2015/2016 г. продължих обучението си в магистърската програма „Модерна България“ в Историческия факултет. Главните причини да избера тази магистърска програма бяха желанието ми да се занимавам с българска история след Освобождението, както и самите преподаватели, които водят дисциплините. През тази една година основно се фокусирах върху написването на дипломната си работа на тема „Дружество „Странджа“ в българското освободително движение“.
Магистърската си дипломната си работа защитих на 08.09.2016 г. и от началото на 2017 година съм докторант в Историческия факултет в направление „Нова история на България“ с тема на изследване: „Българските дипломатически представителства в Османската империя 1897 – 1912 г.“
Научните ми интреси са свързани с процесите, които се развиват през втората половина на XIX в. и началото на XX век на Балканския полуостров и по-конкретно в земите, населени с българи. Борбите на българите срещу властта на султана и на вселенския патриарх в част от тези земи завършват успешно със създаването на Българската Екзархия, Княжество България и Източна Румелия, но в друга част продължават дълги години след това. В новите условия църковните и революционните дейци действат при наличието на свободна българска държава, която обаче не винаги действа по начина, по който те искат и очакват. Сред основните ми интереси е развитието на българското освободително движение след Берлинския конгрес – организационния му живот, отношенията му с българските национални и държави институции, както и сблъсъкът му с действията на съседните балкански народи и държави. Влиянието на българския национален въпрос – стремежът за обединение на всички българи на полуострова в една държава, върху политиката на Княжество/Царство България, а също така и използването му за чисто политически цели в борбите между партиите също е тема, по която имам голямо желание да работя.
Публикации:
Васил Левски. Балкански дискурси. Опит за сравнение между идеите и дейността на Васил Левски и Ригас Велестинлис. – В: Текстът Левски – прочити в свой и в чужд контекст. Карлово, 2014
Петко Каравелов – 25 години в служба на България – В: сп. Via Balcanica. бр. 2. София, 2013
Неочаквано ли е румънското нападение през 1913 г.? – В: сп. Via Balcanica. бр. 4. София, 2015
Даме Груев и сръбската пропаганда в Македония. Заложничеството при войводата Мицко и последствията от него. – В: сп. Македонски преглед. Кн. 4. София, 2016
Антисемитизмът в македоно-одринското освободително движение – дружество „Странджа“ – В: сп. Времена, бр. 12. София, 2017
Коментари
Публикуване на коментар