Пропускане към основното съдържание
Из Публична лекция на учен от МНИ в СУ „Св. Климент Охридски”, посветена на 140 години от Освобождението на Българи

На 26 февруари 2017 г. в аудитория №35 на Софийския университет „Св. Климент Охридски” се проведе публична лекция на проф. д.и.н. Светлозар Елдъров от Института по балаканистика и член на Македонския научен иснтитут, организирана от МК „Даме Груев“. Лекцията бе посветена на 140-годишнината от Освобождението на България и подписването на Санстефанския мирен договор. Основната тема на лекцията бе честването на празника на Освобождението в националния ни календар от 1878 г. до наши дни. Особен интерес предизвика проучването на проф. Елдъров за годините непосредствено след Освобождението, както и периода между двете световни войни. Важен факт, който лекторът изтъкна, е избирането на датата 19 февруари (3 март по нов стил) за подписването на Санстефанския мирен договор, която съвпада с отмяната на крепостничеството в Русия. При управлението на княз Батенберг подробно бе описано наслагването на празнични дати от българския календар с руския. Със същата прецизност проф. Елдъров проследи и промяната в празничните дни след възкачването на княз Фердинанд на престола. Той е инициатор за приемането на двата единствени закона за празничните дни, които сме имали в своята история. През неговото управление Празникът на Освобождението е честван според политическите отношения между България и Русия. 



Проф. Елдъров постави акцент върху ролята на ВМОК и дружествата на МОО за популяризирането на празника в страната. Обърнато бе специално внимание на периода между двете световни войни и в частност по времето на управлението на БЗНС (1919–1923) и на деветнадесетомайците от 1934 г. В историческия преход се наблегна на периода 1944–1989 г. и подмяната на Деня на Освобождението с множество дати и празници, свързани със Съветския съюз като 22 февруари – празникът на съветската армия, 9 септември и 23 септември, когато избухва Септемврийското въстание. В заключителната част от лекцията ученият от БАН разгледа периода от 1989 г. до миналогодишното честване, като обърна внимание на дебатите, дали 3-март да остане националният ни празник, а също и за неговото значение.
Проф. Елдъров завърши лекцията с убеждението си, че Денят на Освобождението е символ на националното ни обединение. След приключването на лекцията към него бяха отправени въпроси, някои студенти изразиха свои мнения по повод важността на 3-ти март.
Публичната лекция е първата проява от подобен тип на Младежки клуб „Даме Груев“. Присъстваха предимно студенти и преподаватели, но в бъдеще Клубът се надява да привлече по-широк кръг аудитория.


Текстът е публикуван на сайта на Македонски научен институт:  http://www.mni.bg/2018/02/blog-post_28.html 

Коментари

Популярни публикации от този блог

Писмо от Тодор Александров до дейци на ВМОРО в навечерието на Междусъюзническата война (с факсимиле)

Писмо от Тодор Александров до дейци на ВМОРО в навечерието на Междусъюзническата война Другари,             Концентрацията на бъл[гарската] войска срещу сърби и гърци е почти свършена. Вероятността за война е много голяма, при все това българ[ското] правителство под натиска на Великите сили още се колебае и се мъчи да разреши въпроса по мирен начин, в който случай ще изгубим: 1) Спорната зона: Скопско, Кумановско, Тетовско, Гостиварско, Кичевско и Дебърско, както и хубавия гр. Солун.             За да свърши веднаж завинаги нашето национално обединение, за да си вземем сега всички български земи: и Спорна зона, и Солун, трябва непременно да се обяви война и с гърци, и със сърби.             Щом Главната квартира разреши да се изпратят части във вътрешността, които да отпочнат атентатите, от нас зав...

145 години от обесването на Васил Левски

Васил Левски пред съда на Портата и Родината  Васил Иванов Кунчев, познат в историческата литература и като Васил Левски, Апостола, Арслан Дервишоглу и други псевдоними, е най-магнетичната личност както за епохата на Българското възраждане, така може би и за цялата българска история. Неговият живот е цялостно изследван и настоящите редове нямат за цел да изчерпят темата свързана с Васил Левски и неговото дело, а само тихо и скромно да споменат годишнината от неговото обесване. За целта авторът на този текст е извадил част от неговите показания пред следствената комисия в София от началото на 1873 г. Нека казаното от В. Левски да послужи като модел за подражание.   Васил Левски бива разпитван в продължение на пет дена (от 5 до 9 януари 1873 г.), като за този период от време се провеждат общо шест на брой разпити, ето какво казва той: Из ,,Левски пред съда на Портата: Процесът в София 1872-1873 г. в османотурски, дипломатически документи и домашни извори /Съ...

д-р Иван Шишманов "Едно писмо на Стефана Веркович за сръбските претенции върху Македония" С.,1914.